Düşüncelerim

Ön Yargılarımız

6 Ocak 2016

Kalbimizi temizlersek, karşımızdaki kişi hakkındaki ön yargılarımızdan kurtulursak daha iyi bir karaktere sahip oluruz. İnsanlara karşı olan ön yargılarımızdan, fitne çıkaracak düşüncelerimizden ve bizi seviyesiz kılacak kötü düşüncelerden arınmalıyız. Bunun içinde vicdanımızı, nefsimizi terbiye etmemiz gerekmektedir. Kendimize çeki düzen verirsek başkalarının da kusurlarını görmemekle birlikte kendimizin kusurlarının da farkına daha ayrıntılı varacağız. Siz kendinizi biliyorsanız birilerinin sizin hakkınızda ne düşündüğünün pek de bir önemi yoktur.

Dinimize sıkıca sarılırsak belli bir ahlak çerçevesinde bulunmuş oluruz. Din etrafında olduğumuz için bizim yapmış olduğumuz davranışların sadece bizi yaratanın gördüğünü düşünürüz. Bu yüzden diğer insanların dediğini önemsemeyiz. Bu sayede onları kolay önemsemediğimiz için onları Allah için severiz, kişilikleri için sevmeyiz. Buda bizim tevazu davranışımızın nedenini meydana getirir. Bu sayede daha tevazu dolu bir karaktere sahip olmamız kaçınılmazdır.

Kendi kusurlarımızı sürekli görmeliyiz ve bunlardan ders çıkarmalıyız. Bir hata yaptıysak ikincisini tekrar etmemeliyiz. Özür dileyecek duruma sık sık düşmemeliyiz. Daha planlı davranmalı ve yaptıklarımızla övünmemeliyiz. Bir hatayı sürekli yapmadığımız görülürse ne yapmayı düşündüğümüzde pek belli olmaz. Dolayısıyla bizim üzerimizdeki ön yargılar kalkmış olur.

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR
1 Yorum
  1. Cevapla

    Çok Şükela

    11 Ocak 2016

    tek kelime ile harikaydı video

YORUM YAP