@1965tenberi @ZaferKorucu Size nasıl ulaşabilirim  

İkindi Vakti İle Akşam Arası Uyumak

uyku_530x275

İkindi Vakti İle Akşam Arası Uyumak

İkindi vakti ile akşam ezanı arası uyumak saglık açısından ve dinen sakıncalımıdır?

Denilirse   evet bu saatlerde uyumak uygun degildir.   Bu vakitlerde uyanık olmak,güzel şeylerle meşgul olmak sünnettir ve sevabı vardr.Ancak kerahat vakitlerinde uyuyan kimse bu sevaptan ve bereketten mahrum kalsa bile günah işlemiş olmaz gece dışında feylule,gaylule,kaylule olmak üzere 3 çeşit uyku vardr.
Feylule uykusundada aynı durum söz konusudur.ikindi namazından sonra güneş tamamen batıncaya kadar geçen zaman dilimi keza bir çok iş kolu için en verimli zaman dilimidr.Bu saatte uyumak,rızkı da,ömrüde,noksanlaştırır.

Çünkü insanın günün verimini muhasebe edecegi,ölçüp tartacagı yarınki gün için yeni planlar yapacagı,hayat için yeni moral ve motivasyon bulacagı bu zaman diliminde uyumak insanın genellikle bütün neticelerden mahrum bırakır.
Buradaki uyku sakındrmasının da kerahat vaktine denk gelmesi ile ilgisi yoktur.
Zaman dilimi bakımından sakıncalı görülmüştür.
canabı hak gündüzü geçinmemiz için yani çalışıp çabalamak için,geceyide uyumamız ve dinlenmemiz için yaratmıştr.bilindigi gibi kuranı kerim bir teori kitabıdr.Pratigi ise Peygamber Efendimizdr.Kuran’ın hakikatlerini bizzat yaşayarak ümmetine ders vermiştr.Uyuma konusunda da uyumanın şekli ve zamanı konusunda bizlere tavsiyelerde bulunmuştr.
Örnegin yatsıdan sonra hemen yatmamızı,sabah uykusunun rızka engel oldugundan dolayı,sabah namazını kıldıktan sonra uyumadan rızk aramaya gitmemizi,tavsiye eder ve ’Ya Rabbi işine erken gidenin çalışmasını bereketli kıl.’diye dua eder.Yine günün evvelinde uyumanın aklı azalttıgını,ortasında uyumanın(kaylule yapmak)enbiya ve evliyanın ahlakından oldugunu,gündüzün sonunda (ikindiden sonra)tembellik oldugunu haber vermektedir.
Bir H.Ş.te ’sabah uykusu rızka manidir.’buyruluyor.sabah ne zaman uyumak uygun degildr?uyumak uygun olmayan başka hangi vakitler vardr? denilirse..
Güneş dogduktan 50dk yani işrak vaktine kadar olan vakitte uyumak mekruhtur.Bir kaç h.ş. meali şöyledr:
’sabah namazından sonra güneş dogana kadar uyumayın!(beyheki)
’sabahları uyuyan sırt ve bel agrılarına mübtela olur.’(i.şarani)
’sabah uykusu tembellik ve unutkanlıga sebeb olur.’(i.maverdi)
Hz’i Fatıma anlatr:sabah namazından sonra yatmıştım.Babam ’kızım kalk,gafillere benzeme!Allahu Teala rızıkları,sabah namazının vaktinde verir.’buyurdu.(beyheki)(rızıkların dagılması sabah namazından sonra olur.Manevi rızıkların dagılması ise ikindi namazından sonradır.Bu vakitte uyumamaya dikkat etmelidr.)
Kaylule (ögle üzeri uyumak ),faydalıdr.Akşamüstü uyumak,ahmaklıktr.
Rasulullah Efendimiz,yatsı namazından önce uyumayı uygun görmezdi.Yatsıdan önce uyumak ve yatsıyı kıldıktan sonra ihtiyaçsız konuşmak mekruhtur.İhtiyaç olursa ,mekruh degildr.Kuran okumak,zikretmek,evliya menkıbelerini anlatmak ,fıkıh okumak ve misafirle konuşmak da mekruh olmaz.(reddül muhtar)

 • Maraş bize


  Instagram filter used: Hefe View in Instagram ⇒[...]
 • İkindi Vakti İle Akşam Arası Uyumak


  İkindi Vakti İle Akşam Arası Uyumak İkindi vakti ile akşam ezanı arası uyumak saglık açısından ve dinen sakıncalımıdır? Denilirse  [...]
 • Aselsan Mühendisleri Neden İntihar Etti


  Aselsan’da çalışan üç genç mühendisin, arkasında soru işaretleri bırakan intiharlarıdır. yer: Pursaklar-Ayancık yolu-Ankara Aselsan[...]
 • Merhaba dünya!


  Merhaba, nasıl başlasam bilmiyorum 🙂 bu ilk blog yazılar hep sıkıntı çıkarmıştır bana. Nasıl başlasam konu’ya nerdem girsem gibi[...]
YorumlarÇok Okunanlar