Düşüncelerim

Dost musun Düşman mısın ?

23 Kasım 2017

Dost musun Düşman mısın Kahpe Amerika ?

2 Ekim 1992 tarihinde Display Determination-92 (Kararlılık Gösterisi-92) adlı NATO tatbikatı sırasında Ege’de ABD uçak gemisi Saratoga’nın ateşlediği 2 adet Seasparrow hava savunma füzesiyle vurulan Türk savaş gemisi Muavenet

Olay yaklaşık gece 23.00 sularında  meydana geldi. Köprü üstünde ne olduğunu anlaşılmayan büyük bir patlama meydana geldi. Atılan füze köprü üstüne isabet etmişti. Füze, o anda ön kısımda olan gemi komutanı, vardiya subayı ve bir askeri şehit etti. Füzenin en az 5 aşamadan geçerek ateşlene biliyor (kaza olma ihtimali sıfır.) en alt kademeden en üst yani amiral kademesine gitmeden ateşlenme ihtimali yoktur. Tek bir düğmeye basılıp ateşlenecek bir (füze) sistem değildir O gün yaşanan üzücü olayda Muavenet savaş gemisinde başta gemi komutanı, subay ve er olmak üzere 5 askerimiz şehit oldu 22 askerimizde yaralanmıştı.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Şehit yakınlarına amerikan deniz kuvvetlerinden bir form gönderildi. formda, “kaç dolar istedikleri” sorusu vardı! Saratoga’nın komutanı albay james m. drager ile saldırıdan sorumlu 7 amerikalı subay sadece “disiplin cezası” aldılar.

Türk hükümeti’nin değerlendirmesine göre, “muavenet, milliyeti bilinmeden hedef olarak seçilmişti.” saratoga uçak gemisindeki personelin eğitimsizliği ve disiplinsizliği nedeniyle olayın meydana geldiği iddia edildi. iddia, kimseyi ikna etmedi. çünkü daha bir yıl önce, saratoga’nın operasyon bölümü, amerikan donanmasının en iyi yedi gemisi arasında yer almış ve bu yüzden ödüllendirilmişti! böylece saldırının üzeri örtüldü.

 

Olayda, Muavenet Fırkateyni’nin Komutanı Kurmay Yarbay Levent Kudret Güngör, Uçaksavar Yardımcı Subayı Teğmen Alper Tunga Akan, Tesis Astsubayı Serkan Haktepe, İkmal Çavuşu Mustafa Kılıç ve Er Recep Atak şehit olurken, 22 askerimiz de yaralandı.

Kaynak: Milliyet.com.tr eksisozluk.com

ETİKETLER
İLGİLİ MESAJLAR
2 Yorumlar
 1. Cevapla

  kadinvsaglik

  1 Ocak 2018

  Yazınız özenle hazırlanmış çok ayrıntılı. Gerçekten çok kaliteli bir siteniz var.

  • Cevapla

   Oğuzhan

   1 Ocak 2018

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

YORUM YAP